Artykuły na tym blogu są nieoficjalnymi tłumaczeniami XKCD What If. Teraz również na Facebooku!

13.07.2014

Filmy wojenne

Oryginalny artykuł: WWII Films

Czy druga wojna światowa trwała dłużej niż filmy o niej? W przypadku której wojny współczynnik "czas trwania filmów:długość wojny" jest najwyższy?
— Becky


Druga wojna światowa trwała dłużej niż filmy o niej.


Na Wikipedii możemy znaleźć różne tematyczne listy filmów o drugiej wojnie światowej. Łącznie na tych listach znajduje się około 400 tytułów. Na marginesie, Wikipedia jest jednym z miejsc w których ludzie realizują swoje obsesje tworzenia list i kategoryzacji. Jednak twórcom list z Wikipedii daleko jest do ludzi, którzy katalogują fabuły filmów na IMDb.


Zanim jednak wrócimy do pytania Becky, pozwolę sobie na drobną dygresję na temat dziwnego świata tagów IMDb. IMDb kategoryzuje filmy na podstawie słów kluczowych fabuły. Te słowa (lub frazy) bywają bardzo specyficzne, i poruszają bardzo dziwne wątki. Przykładowo, można tam wyszukać wszystkie filmy, których fabuła zawiera następujące elementy: “zakonnicę”, “laser”, “lornetkę”, “porażenie elektryczne” i “strzał w klatkę piersiową”.

— Siostro Mario, agent zbliża się do płoty elektrycznego.
— Ładuję karabin laserowy.
Według IMDb istnieje dokładnie jeden film, który zawiera wszystkie te elementy: wydany w 2009 roku film Steve’a Martina “Różowa Pantera 2”. Aby znaleźć inne ciekawe kombinacje, kliknij na tag, przewiń w dół do sekcji “Refine by Keyword” na panelu po prawej stronie. Dobrej zabawy.

Sześć godzin później...


Ludzie tagujący filmy nie są znudzonymi akademikami. Przeglądając inne pozornie niewinne słowa kluczowe, staje się jasne, że wiele osób kataloguje filmy zawierające sceny zaspokajające ich lubieżne fantazje[1]Internet uczynił to prostszym, ale samo zjawisko nie jest nowe. Przykładowo, entuzjaści ruchomych piasków katalogują sceny zawierające ruchome piaski od czasów taśm VHS..

Jednak IMDb to więcej niż baza danych dla fetyszystów[citation needed]. Ludzie opanowani przez inne obsesje, jak miłośnicy historii, mają własne kolekcje tagów. Tak czy inaczej końcowy efekt to wysokiej jakości baza danych filmowych fabuł. Czyli dokładnie to, czego potrzebujemy, aby udzielić odpowiedzi na pytanie Becky.

Przepraszam, jakie pytanie? Wciąż przeglądam tagi na IMDb.

Możemy tam znaleźć 4918 filmów opatrzonych tagiem "world-war-two". Lista ta zawiera filmy pełnometrażowe, odcinki seriali telewizyjnych, filmy krótkometrażowe oraz miniseriale. Średnia długość filmów w losowej próbce tejże listy wyniosła 95 minut. Zatem obejrzenie całej kolekcji prawdopodobnie zajęłoby nieco ponad 300 dni. Druga wojna światowa trwała sześć lat, co daje współczynnik filmy:wojna około 1:7.


Ta wartość jest trudna do pobicia. Żaden inny wieloletni konflikt nie stał się inspiracją tak wielu filmów. Nie jest to specjalnym zaskoczeniem. Mówimy tu o najkrwawszym konflikcie w historii ludzkości który zbiegł się w czasie ze złotym wiekiem Hollywood.


Z drugiej strony, niektóre bardzo krótkie konflikty mają podobnie wysoki współczynnik. Dobrym przykładem jest tu wojna sześciodniowa, w czasie której Izrael walczył przeciwko Egiptowi, Syrii i Jordanii. Na IMDb możemy znaleźć siedemnaście tytułów z tagiem "six day war", a izraelski serwis EDB wzmiankuje dodatkowe cztery. Z drugiej strony wiele z fimów o wojnie sześciodniowej to krótkie odcinki telewizyjne, zatem to za mało, żeby wykazać, że współczynnik filmy:wojna jest wyższy niż w przypadku drugiej wojny światowej. Ostatecznie pytanie jest prawdopodobnie niemożliwe do rozstrzygnięcia. Z pewnością powstało wiele innych filmów o wojnie sześciodniowej, które nigdby nie stały się na tyle popularne, żeby zaistnieć na IMDb lub EDB. Bez wątpienia podobnie jest w przypadku drugiej wojny światowej.


Inne wojny mogą być jeszcze wyżej na skali Becky. Dobrym kandydatem jest wojna między Indiami a Pakistanem z 1971 roku. Konflikt trwał jedynie 13 dni i stał się kanwą wielu indyjskich filmów. IMDb dodaje do tego kilka filmów o powiązanej wojnie o niepodległość Bangladeszu. Z pewnością w Bollywood powstało o wiele więcej filmów poruszających tematy konfliktów na granicy indyjsko-pakistańskiej. Podejrzewam, że wojna 1971 roku ma wyższy współczynnik filmy:wojna niż druga wojna światowa, ale nie potrafię pokazać konkretnych danych na potwierdzenie tej tezy.


Być może najciekawszą potencjalną odpowiedzią na pytanie Becky jest wojna między Imperium Brytyjskim a Sułtanatem Zanzibaru. Konflikt ten trwał jedynie 38 minut[2]W skrócie: Sułtan Zanzibaru zmarł, a miejsce na tronie zajął jego siostrzeniec, Khalid bin Bargash. Jednak Anglicy mieli swojego, bardziej pro-brytyjskiego kandydata. Wysłali więc okręty i zarządali aby Khalid ustąpił. Kiedy spotkali się z odmową, rozpoczęli ostrzał, zabili setki Zanzibarczyków i podpalili pałac. Khalid uciekł a Brytyjczycy zainstalowali marionetkowy rząd. Od pierwszego wystrzału do przejęcia pałacu przez Anglików upłynęło 38 minut.. Wystarczy zatem, żeby powstał jeden pełnometrażowy film, żeby uzyskać współczynnik filmy:wojna wyższy niż w przypadku wszystkich innych wojen.


Nie udało mi się znaleźć żadnego filmu o tej wojnie. Jestem jednak pewien, że istnieje przynajmniej jeden. Jeśli znajdziesz taki film, pamiętaj, żeby dodać odpowiedni tag na IMDb. W czasie kiedy piszę[3]Od tłumacza: miesiąc później bez zmian. ten artykuł, lista ta jest pusta, ale to się może zmienić w niedalekiej przyszłości.


Alternatywnie, jeżeli Becky znajdzie jakieś historyczne miejsce związane z Zanzibarem, posiada telefon z kamerą, którym może nakręcić 10 minutowe wideo i chce zostać twórcą niezależnego kina ...

Słowa kluczowe fabuły: dokument, wojna, Zanzibar, telefon komórkowy, głupi rekord świata, nieruchome wideo grobu, (więcej...)

... może rozwiać wszelkie wątpliwości raz na zawsze.

2 komentarze:

 1. Spędziłam właśnie dobre pół godziny na wyszukiwaniu absurdalnych filmów według słów kluczowych...
  ...czemu człowiek nie robi we pracy -.-
  Fascynujące.
  Pozdrawiam serdecznie,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Twój komentarz to lepsza motywacja do dalszej pracy nad tłumaczeniami niż sto tysięcy wejść z Wykopu. Zapraszam do subskrypcji i pozdrawiam!

   Usuń