Artykuły na tym blogu są nieoficjalnymi tłumaczeniami XKCD What If. Teraz również na Facebooku!

29.05.2014

O procentach i promilach

Oryginalny artykuł: Blood Alcohol

Czy można się upić pijąc krew pijanej osoby?
— Fiona Byrne


Nie.

W żyłach (i tętnicach!) przeciętnego człowieka płynie około 5 litrów krwi. 14 szklanek.

Rysunek przedstawiający 14 szklanek wypełnionych czerwonym płynem.

Jeżeli około pół procentu twojej krwi stanowi alkohol, prawdopodobnie umrzesz. Co prawda w medycynie zostało udokoumentowanych wiele przypadków ludzi, którzy zdołali przeżyć stężenie alkoholu we krwi powyżej jednego procentu, ale LD50 — stężenie przy którym 50% ludzi umiera — wynosi dla alkoholu 0.4 (4‰).
Gdybyś w krótkim czasie wypiła 14 szklanek krwi osoby, która miała 4 promile alkoholu we krwi[1]Ta osoba i tak najprawdopodobniej by umarła., na początek byś zwymiotowała.

Wiewiórka.
Nie chcę rysować osoby wymiotującej galon krwi. Zamiast tego narysowałem wiewiórkę.


Przy czym nie zwymiotowałabyś z powodu alkoholu. Zwymiotowałabyś ponieważ wypiłaś krew. Jeżeli jednak udałoby ci się powstrzymać odruch wymiotny, do twojego organizmu przeniknęłyby 2 gramy alkoholu. Tyle samo, ile byś wchłonęła po wypiciu kieliszka piwa.

Puszka i kieliszek pełen piwa.

Wypicie takiej ilości alkoholu podniosłoby poziom koncentracji alkoholu we krwi do 0.05‰. Innymi słowy, jedynie 1/60 alkoholu z wypitej krwi przeniknęłoby do twojego organizmu. Jeśli następnie ktoś inny zabiłby ciebie i wypił twoją krew[2]Co wydaje się być sprawiedliwym rozwojem wypadków., stężenie alkoholu we krwi tej osoby wyniosłoby 0.0008‰. Gdyby powtórzyć ten proces 11 razy, we krwi ostatniej osoby znalazłoby się jedynie 60 cząsteczek etanolu. Po kolejnym cyklu, z wysokim prawdopodobieństwem nie pozostałaby nawet jedna cząsteczka[3]Co według standardów homeopatii wciąż jest wysokim stężeniem.. Kolejne osoby będą piły zwykłą krew[4]Jak jacyś frajerzy..


Niezależnie jednak od zawartości alkoholu, wypicie 14 szklanek krwi nie byłoby specjalnie przyjemne. Ciężko znaleźć jakiekolwiek opracowanie tego tematu w literaturze medycznej, jednak na forach internetowych można znaleźć sugestie, że każda normalna osoba próbująca wypić więcej niż pintę krwi, zwymiotuje:

Wiewiórka.

Jeżeli będziesz piła krew regularnie przez dłuższy okres, w twoim organizmie odłoży się nadmierna ilość żelaza, co może prowadzić do hemochromatozy wtórnej. Schorzenie to czasem dotyka osoby, które wielokrotnie przyjmowały transfuzję krwi, i jest jedną z nielicznych chorób, przy której puszczanie krwi jest właściwą formą leczenia[5]Inne przykłady to czerwienica prawdziwa i porfiria skórna późna.


Wypicie krwi jednego człowieka to prawdopodobnie za mało, żeby spowodować hemochromatozę. Jest jednak wiele chorób przenoszonych przez krew, którymi można się w ten sposób zarazić. Większość z nich to choroby wywołane przez wirusy, które nie są w stanie przeżyc w żołądku, ale mogą łatwo przeniknąć do krwioobiegu przez zadrapania w ustach lub gardle. Przykładowo zapalenie wątroby typu B i C, AIDS, hantawirusowy zespół płucny oraz gorączka krwotoczna Ebola. Nie jestem lekarzem i w żadnym razie nie próbuję udzielać porad medycznych, mogę jednak z całą pewnością powiedzieć, że nie powinnaś pić krwi osoby zakażonej wirusem Ebola.

Z drugiej strony picie lub jedzenie krwi nie jest niespotykane. W wielu kulturach jest to temat tabu, jednak wśród dań tradycyjnej kuchni polskiej mamy takie smakołyki jak kaszanka i czernina — potrawy te składają się w dużej części z krwi. Podobne dania są popularne w wielu miejscach na świecie. Anglicy mają swój "Black Pudding" przypominający polską kaszankę, a masajscy pasterze we wschodniej Afryce pili krew upuszczaną z cieląt, którą mieszali z mlekiem tworząc swojego rodzaju ekstremalny koktajl proteinowy.

Podsumowując, picie ludzkiej krwi byłoby trudne i prawdopodobnie dosyć nieprzyjemne. Mogłoby prowadzić do wielu poważnych chorób. Ale z całą pewnością nie pomoże ci się upić. W każdym razie krew sama w sobie będzie o wiele gorsza dla organizmu niż zawarty w niej alkohol.

Kobieta z dużą butelką w ręce proponuje mężczyźnie wypicie galonu krwi. Mężczyzna odmawia.
— Hej, wiesz co to jest Próba Galonu? Może spróbujemy zastąpić mleko ...
— Nie.

2 komentarze:

  1. Hej!
    Popraw proszę wyraz płucny (w "hantawirusowy zespół płócny") ;-)

    OdpowiedzUsuń