Artykuły na tym blogu są nieoficjalnymi tłumaczeniami XKCD What If. Teraz również na Facebooku!

3.06.2013

Krótka piłka (2)


Oryginalny artykuł: Short Answer Section II

W dzisiejszym artykule odpowiadam na kilka krótszych pytań czytelników. (Poprzedni odcinek w języku polskim i angielskim.)


Gdyby moja drukarka miała możliwość drukowania pieniędzy, czy miałoby to jakikolwiek wpływ na światową ekonomię?
— Derek O'Brien


Na kartce papieru w formacie A4 możesz zmieścić cztery banknoty:


Jeśli twoja drukarka jest w stanie zadrukować dwustronnie jedną kartkę wysokojakościową grafiką w pełnym kolorze w ciągu minuty, daje ci to 200 milionów dolarów rocznie.To wystarczająco, by uczynić cię bogatym, jednak zbyt mało, żeby w jakikolwiek sposób naruszyć światową ekonomię. Jeśli w obiegu jest 7,8 miliardów banknotów studolarowych i ich trwałość wynosi około 90 lat, to w ciągu roku drukowanych jest ich miliard. Twoje dodatkowe dwa miliony banknotów rocznie byłyby ledwo zauważalne.
Co by się stało, gdyby zdetonować bombę atomową w oku cyklonu? Czy burza gwałtownie by wyparowała?
— Rupert Bainbridge (i setki innych)


To bardzo często zadawane pytanie.

Okazuje się, że Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (National Oceanic and Atmospheric Administration) - organizacja, prowadząca Narodowe Centrum Huraganów (National Hurricane Center)  - musi na nie odpowiadać tak często, że opublikowała gotową odpowiedź.

Polecam przeczytać cały artykuł, ale uważam, że ostatnie zdanie z pierwszego akapitu określa całą jego myśl:

“To, oczywiście, nie jest dobry pomysł.”

Cieszy mnie, że ramię rządu Stanów Zjednoczonych, wydało oficjalną opinię na temat detonowania pocisków nuklearnych w tajfunach.
Gdyby wszyscy zainstalowali małe turbiny prądowe w rynnach swoich domów i firm, ile wyprodukowaliby energii? Czy kiedykolwiek wytworzyliby wystarczająco dużo energii, by pokryć koszt generatorów?
— Damien


Na dom w bardzo deszczowym miejscu, jak Zachodnia Alaska, może spadać nawet 4 metry deszczu rocznie. Jeśli dom ma 140 m2 powierzchni, a rynny 5 metrów, to mógłby wygenerować średnio mniej niż 1 wat w ciągu jednego deszczu, a maksymalna oszczędność na prądzie wynosiłaby: 

\[140\text{ m}^2 \cdot 4\tfrac{\text{metr\'ow}}{\text{rok}}\cdot1\tfrac{\text{kg}}{\text{litr}} \cdot9,81\tfrac{\text{m}}{\text{s}^2}\cdot5\text{ metr\'ow}\cdot55\tfrac{\text{groszy}}{\text{kWh}}=\frac{4,18{\text { z{\l{}}}}} {\text{rok}}\]

Najbardziej deszczowa godzina została zarejestrowana w 1947 roku w Holt w stanie Missouri, gdzie spadło około 30 centymetrów deszczu w 42 minuty. W ciągu tych 42 minut nasz hipotetyczny dom generowałby nawet 800 watów, co byłoby wystarczające do zasilenia wszystkiego w środku. Przez resztę roku można by było o tym zapomnieć. 

Jeśli instalacja generatora kosztuje 400 złotych, mieszkańcy najbardziej deszczowego miejsca w USA - Ketchikan w stanie Alaska - prawdopodobnie odrobiliby koszt generatora w ciągu niecałego stulecia.
Jak długie musiałyby być nazwy gwiazd, aby każdej dać unikalną jednowyrazową nazwę, używając jedynie kombinacji liter możliwych do wymówienia?
— Seamus Johnson


We wszechświecie jest około 300 000 000 000 000 000 000 000 (3*1023) gwiazd. Jeśli utworzysz wymawialny wyraz z naprzemiennie występujących spółgłosek i samogłosek (są lepsze sposoby tworzenia możliwych do wymówienia słów, ale ten jest wystarczający do naszych potrzeb), to każda para liter, którą dodasz pozwala ci nazwać 192 razy więcej gwiazd (24 spółgłoski i 8 samogłosek). 192 możliwości na dwie litery to mniej więcej takie gęstość informacji, jakie mają liczby, więc nazwa byłaby tak długa, jak zapisana całkowita ilość gwiazd:


Lubię matematykę, poelgającą na mierzeniu długości liczb zapisanych na kartce, co jest, tak naprawdę, tylko sposobem na luźne przybliżanie log10x. Działa, choć wydaje się bardzo niepoprawne.

Czasem jeżdżę na lekcje rowerem, ale w zimie jest to nieprzyjemne z powodu zimna. Jak szybko musiałbym jechać, żeby moja skóra rozgrzała się tak, jak nagrzewa się statek kosmiczny wchodzący w atmosferę?
— David Nai


Statek kosmiczny, podczas wejścia w atmosferę, nagrzewa się przez sprężanie powietrza przez dziobem (a nie, jak się powszechnie uważa, z powodu tarcia powietrza).

Według tego kalkulatora, aby podnieść temperaturę powietrza wokół twojego ciała o 20 oC (wystarczająco, by dojść do temperatury pokojowej), musiałbyś jechać z prędkością 200 m/s.

Najszybszymi pojazdami napędzanymi siłą ludzkich mięśni są rowery poziome zamknięte w opływowych, aerodynamicznych obudowach. Takie rowery mogą rozpędzić się nawet do 40 m/s. To prędkość, przy której człowiek już ledwo może wytwarzać wystarczającą ilość ciągu do pokonywania oporu aerodynamicznego powietrza.

Ponieważ opór rośnie w tempie wykładniczym w stosunku do prędkości, prędkość 40 m/s byłaby bardzo trudna do przekroczenia. Jazda na rowerze z prędkością 200 m/s wymagałaby przynajmniej 25 razy większej mocy niż przy 40 m/s.

Przy takich prędkościach nie musiałbyś się martwić o to, czy powietrze by cię wystarczająco ogrzało - szybkie obliczenia wskazują na to, że twoje ciało, podczas tak dużego wysiłku, przegrzałoby się w kilka sekund.
Jak dużo fizycznej przestrzeni zajmuje Internet?
— Max L


Jest dużo sposobów, by obliczyć ilość informacji zgromadzonej w Internecie, ale dla uproszczenia możemy to zrobić zwyczajnie obliczając ile miejsca my (jako gatunek) kupiliśmy.

Producenci urządzeń przechowujących dane produkują mniej więcej 650 milionów twardych dysków rocznie. Jeśli większość z nich to napędy 3,5”, jest to 8 litrów na sekundę. 

Znaczy to, że w ciągu kilku ostatnich lat ich produkcji — co, dzięki stałemu zwiększaniu ich pojemności, stanowi sporą część światowej przestrzeni pamięci — wystarczyło by ich, by wypełnić cysternę. Według tej miary, Internet jest mniejszy od tankowca.
Co by się stało, gdybyś przywiązał ładunek C4 do bumerangu? Czy mogłaby to być skuteczna broń, czy byłoby to tak samo głupie, jak głupio to brzmi?
— Chad Macziewski


Pomijając aerodynamikę, jestem ciekaw, jakiej korzyści oczekujesz, po ładunku wybuchowym wracającym do ciebie, jeśli nie trafi w cel?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz