Artykuły na tym blogu są nieoficjalnymi tłumaczeniami XKCD What If. Teraz również na Facebooku!

28.08.2012

Yoda

Oryginalny artykuł: Yoda

Jaka jest moc Mocy Yody?
— Ryan Finnie


Oczywiście zamierzam zignorować części I, II i III.

Zach Weiner, autor serii komiksów SMBC, rozważał geopolityczne konsekwencje wykorzystania Supermana jako niewyczerpanego źródła energii. Czy w podobny sposób moglibyśmy wykorzystać Yodę? Ile mocy może wygenerować Moc Yody?

Najpotężniejszy i najbardziej klarowny pokaz możliwości Yody w oryginalnej trylogii to scena podnoszenia X-winga Luke'a Skywalkera z bagien Dagobah. W żadnej innej scenie trylogii, nikt nie użył Mocy do wykonania czynności wymagającej równie dużo energii.

Energia potrzebna do uniesienia przedmiotu na wysykość h jest równa masie obiektu pomnożonej przez siłę grawitacji oraz wysokość h. Scena z X-Wingiem pozwala nam oszacować dolne ograniczenie szczytowej mocy Mocy Yody.

Na początek musimy poznać masę myśliwca Luke'a. Masa X-Winga nigdy nie została jednoznacznie określona, ale jego długość jest znana - 12,5 metra. F-22 ma 19 metrów długości i waży 19700 kg. Proporcjonalnie X-Wing powinien ważyć około 5 ton.Następnie musimy oszacować, z jaką prędkością był unoszony. Przyjrzałem się dokładnie nagraniu momentu, kiedy X-Winga wyłaniał się z wody.


Przednia podpora unosi się nad wodę w około trzy i pół sekundy. Na podstawie sceny w Nowej Nadziei, w której członek załogi przechodzi obok podpory oceniam, że ma ona 1,4 metra długości. Z tego wynika, że X-Wing unosi się z prędkością około 0,39 m/s.

Ostatnią brakującą informacją jest siła ciążenia na Dagobah. Muszę przyznać, że w tym miejscu utknąłem. Klasyka S-F skupia wokół siebie dużą rzeszę aktywnych fanów, ale to raczej nieprawdopodobne, żeby stworzyli oni katalog parametrów geofizycznych każdej planety, która chociaż przez krótką chwię pojawia się w Gwiezdnych Wojnach. Prawda?

Nie prawda. Nie doceniłem fanów. Z katalogu Wookieepeedii możemy się dowiedzieć, że przyspieszenie na powierzchni Dagobah wynosi 0,9g. Ta informacja, wraz z masą X-Winga oraz tempem unoszenia dają szczytową moc:


Jest to wystarczająca moc, żeby zasilić kilka domów jednorodzinnych. Albo inaczej, jest to równe w przybliżeniu 25 koniom mechanicznym, czyli mocy silnika w elektrycznym Smarcie.

Przy aktualnych cenach prądu, Yoda byłby wart 11,52 zł za godzinę.

Oczywiście, telekineza jest tylko jedną z form Mocy. Co z błyskawicami którymi imperator raził Luke'a? Fizyczna natura tego zjawiska nie jest do końca jasna, ale cewki Tesli, które generują podobne wyładowania pobierają około 10kW — co oznacza, że możliwości Imperatora są porównywalne z Mocą Yody. Z drugiej strony, cewki Tesli pobierają bardzo dużo mocy w bardzo krótkich impulsach. Gdyby Imperator był w stanie podtrzymywać ciągły łuk elektryczny, jak w spawarce łukowej, moc jego Mocy byłaby liczona w megawatach.

A co z Lukiem? Przyjrzałem się uważnie scenie, w której używa rodzącej się w nim Mocy, aby wyciągnąć  swój miecz świetlny ze śniegu. W tym przypadku trudniej jest oszacować fizyczne wartości. Ale po obejrzeniu tej sceny klatka po klatce oceniam szczytową moc Mocy Luke'a na 400 watów. Jest to niewielki ułamek 19kW Yody, w dodatku Luke był w stanie podtrzymać tę wartość jedynie przez ułamek sekundy.

Jak widać, spośród wszystkich Jedi, Yoda jest najbardziej obiecującym źródłem energii. Jednak zużycie energii przez naszą cywilizację zbliża się do 2 terawatów. Potrzebowalibyśmy 100 milionów Yodów aby zaspokoić nasze potrzeby. Prawdopodobnie przejście na Yodowe zasilanie nie jest warte zachodu, ale jedno jest pewne — byłoby to prawdziwie zielone źródło energii.


2 komentarze:

  1. Korekta obywatelska:
    "Prawdopodobnie przejście na Yodowe zasilanie nie jest warte zachodu, ale jedno jest PEŁNE — byłoby to prawdziwie zielone źródło energii."

    OdpowiedzUsuń